JAROSLAVICE

Vinařská obec s vinnými sklepy v nejjižnějším koutu Moravy s krásnou přírodou

Obec Jaroslavice se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, při Dyjsko-mlýnském náhonu zhruba 18 km jihovýchodně od Znojma. Žije zde téměř 1300 obyvatel. Nad obcí se tyčí renesanční zámek, který tvoří dominantu celé vesnice i krajiny. Původně renesanční zámek v Jaroslavicích, později barokně a klasicistně přestavěný, považují odborníci za jednu z nejhodnotnějších ohrožených památek. Oficiálním majitelem zámku je Dr. Hochfellner z Rakouska, který se snaží zámek držet v optimálním stavu, ale nemůže jej zatím zrekonstruovat, jelikož je celá budova v soudním řízení s původními držiteli zámku hrabaty von Spee, kteří po válce emigrovali do zahraničí a zámek opustili.

Mezi další zajímavosti obce patří chovný rybník, který je 3. největším rybníkem na Moravě a je zároveň Ptačí chráněnou oblastí (PO).

Jaroslavice jsou rozsáhlá vinařská obec a zdejší producenti vína patří k těm nejvýznamnějším na Znojemsku. V obci se nachází 5 sklepních uliček, v nichž naleznete směsici vinných sklepů rozličných stavebních slohů.

Vinohradnictví a vinařství patří bezpochyby k nejvýraznějším fenoménům, které charakterizují naši obec. Významné období pro jaroslavické vinařství počalo v 50. letech 19. století a trvalo až do první poloviny 20. století, kdy se zdejší vinařská aktivita vyprostila z feudálního systému, šla si svou svobodnou cestou a nositeli nového vinařství byli právě svobodní občané. Vinařství a vinohradnictví zde ustálo pohromy v podobě chorob vín, jako byl např. révokaz, a tehdy nově založená značka „Jaroslavické víno“ (Joslowitzer Wein) se dostala před 1. světovou válku k těm nejcennějším v rámci rakouského trhu. Cesta k tomuto cíli vedla přes dobrovolnou organizaci trhu s vínem, v první fázi (50. až 80. léta 19. st.) byla v režii znojemských obchodníků, posléze se do ní zapojilo selské obyvatelstvo znojemského venkova. Značka „Jaroslavické víno“ byla primárně šířena vinnými šenky jako byla vinárna E. Steiba na Dolním náměstí ve Znojmě nebo „Joslowitzer Weinhaus“ ve Vídni.

Zdejší teplé klima a nížinatá oblast s úrodnou půdou svědčí zejména odrůdám Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink vlašský, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

 

  • založeno 1249
  • 18 km od Znojma
  • 1255 obyvatel (2023)