O VÍNĚ

V bistrotece máme velký výběr kvalitních vín převážně z malých rodinných vinařství.

Hlavní filosofií bistroteky je nabídnout široké spektrum kvalitních lahvových vín, které můžete ochutnat i po jednotlivých skleničkách. Vybraná vína pochází převážně od malých vinařů, pro které znamená výroba vína nejen základní zdroj obživy, ale především celoživotní seberealizaci. Vínu věnují mimořádnou pozornost a v malých sériích produkují vína, která se v běžné maloobchodní síti nedají pořídit. Nabídka vína v bistrotece se průběžně doplňuje a obměňuje, což dává možnost stále ochutnávat a zkoušet něco nového.

 

Vinný sklep U Kořénků

Od svěho vzniku spolupracuje bistroteka zejména s malým rodinným vinařstvím U Kořénků, které sídlí v obci Jaroslavice ve Znojemské vinařské podoblasti v nejjižnějším koutu Moravy.

Jedná se o rodinné vinařství, které vzniklo v roce 1998 se záměrem postavit malý rodinný sklípek s malou produkcí vína k vlastnímu využití. Okolo roku 2004 slavilo vinařství první úspěchy na degustačních výstavách v rámci regionu, což vedlo k nápadu podělit se o produkci s širším okruhem milovníků vína. 

Při výrobě vína se používají tradiční postupy a receptury. Vlastními slovy pana Kořénka - při výrobě dbá na šetrnost zpracování vypěstovaných hroznů a na následnou kvalitu vín, do kterých vkládá své srdce, cit a osobitý rukopis. Veškerá produkce vín pochází od malých prověřených vinohradníků z jižní Moravy, ze Znojemské a Mikulovské vinařské podoblasti.  

Vína od pana Kořénka pořídíte pouze na dvou místech - přímo ze sklepa anebo v bistrotece:) 

 

Vinné sklepy Kutná Hora

Pěstování vína na Kutnohorsku má tradici již od 12. století. Od roku 2002 na ni navazuje toto vinařství, které vyrábí biodynamická vína, při jejichž zpracování používá selský přístup pramenící z moudrosti našich předků. Nepoužívají se chemické preparáty ve vinici, ani ve sklepě. Vinařství čítá nejen na 40 hektarů vinic, ale také dalších 40 hektarů polí, sadů a pastvin, jejichž cílem je tvořit soběstačný statek s ekologickými produkty v nejvyšší kvalitě.

Vinné sklepy Kutná Hora jsou jediné vinařství v Čechách a na Slovensku, které má prestižní biodynamickou certifikaci Demeter.

 

Vinařství Jiří Holešínský

S tímto vinařstvím spolupracuje bistroteka od začátku roku 2021. Opět se jedná o malé rodinné vinařství, které sídlí v obci Mutěnice ve Slovácké vinařské podoblasti.

Jiří Holešínský pochází z vinařské rodiny, své vinařství založil v roce 2014 po pětileté praxi u Doc. Michlovského, který patří mezi naše nejuznávanější odborníky v oboru vinařství, vinohradnictví a šlechtění révy vinné. Zde nasbírané zkušenosti nyní přenáší do výroby vlastních vín.

Vinařství hospodaří s 15 000 vinnými keři mnoha odrůd. Vína vyrábí výhradně z vlastních vinic, převážně pomocí moderních technologií. V nabídce tak najdete např. vína sur-lie, která zrají na kvasničních kalech, perlivá vína pet-nat, u kterých probíhá fermentace přímo v lahvi, ale také šumivá vína vyráběná charmatovou metodou, nebo oranžová vína. Ke zrání vín jsou často používány sudy barrique. 

 

Weingut Beyer

Weingut Beyer je menší rakouské rodinné vinařství z oblasti Weinviertel. Tato oblast má typické kontinentální klima - suché teplé dny a chladné noci. Vinařství hospodaří na 9 hektarech vlastních vinic, pěstují se zde odrůdy typické pro oblast Weinviertel - z bílých jsou to Grüner Veltliner, Rivaner, Riesling, Sauvignon Blanc a Weißburgunder, z červených vín potom Zweigelt a Blauburger.

 

 

Vedle uvedených vinařství najdete v bistrotece také zastoupení dalších zahraničních vín z malých vinařství, zejména italská vína, která jsou vyrobena tradiční metodou zcela v souladu s přírodou, kdy veškeré práce probíhají ručně, nepoužívá se žádná chemie a vína nejsou dodatečně sířena. Mnoho těchto vín splňuje kritéria biodynamického vinařství, jehož hlavní výhodou je zcela autentická odrůdová chuť výsledných vín. 

Dále máme v nabídce vybraná vína z Francie (zejména oblast Bandol), Lucemburska, Německa nebo Rumunska. Nabídku vín neustále aktualizujeme a rozšiřujeme:)